Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Najbliższe wydarzenia kulturalne Uniwersytetu Gdańskiego

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 13 stycznia 2016 22:06

Co miesiąc Uniwersytet Gdański organizuje wydarzenia poświęcone działalności kulturalnej. Każdy może wówczas dowiedzieć się nowych informacji, bądź poznać interesujące zjawiska z różnych dziedzin kultury, niezależnie czy jest to twórczość polska lub zagraniczna Nie inaczej wygląda to też w styczniu.



Na początku w kwestii twórczości zagranicznej wartym odnotowania jest, że 19 grudnia minęła setna rocznica urodzin francuskiej pieśniarki Edith Piaf. Z tej właśnie okazji powstała wystawa „była sobie Piaf”, której wernisaż odbędzie się 15 stycznia w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego o godz. 18. Na wystawie zostanie zaprezentowana bogata kolekcja eksponatów poświęconych wybitnej artystce, pochodzących z prywatnych zbiorów prof. Mieczysława Gajosa, romanisty z Uniwersytetu Łódzkiego, miłośnika i znawcy tematu. Strona internetowa Biblioteki podaje, że pasją profesora jest odkrywanie i promowanie kultury państw francuskiego obszaru językowego. Wystawa „była sobie Piaf” stanowi pierwszą okazję zaprezentowania całości jego kolekcji poświęconej artystce. Będą tu dostępne albumy, publikacje prasowe, druki, fotogramy, plakaty oraz zbiory fonograficzne, wśród których znajduje się także bogata kolekcja płyt winylowych. Warto zwrócić też uwagę na oryginalne partytury z piosenkami Edith Piaf wydawane w latach 1935-1963. Ekspozycja ma potrwać do 26 lutego. Wstęp wolny.


W obrębie literatury polskiej Pracownia Krytyki Artystycznej (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego) we współpracy z Ośrodkiem Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym (Instytut Badań Literackich PAN), a także z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, przy udziale Teatru Wybrzeże oraz Klubu Żak, organizuje 16 stycznia sympozjum zatytułowane Re: Ireneusz Iredyński.
Iredyński był prozaikiem, dramaturgiem i poetą, autorem tekstów piosenek oraz twórcą licznych słuchowisk radiowych i scenariuszy filmowych. W spotkaniu wezmą udział m.in. przedstawiciele Katedry Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej Uniwersytetu Gdańskiego oraz doktoranci Wydziału Filologicznego UG. Uczestnicy wygłoszą referaty zgłębiające osobę pisarza, jego twórczość oraz adaptacje dzieł. Sympozjum odbędzie się w siedzibie NCK przy ul. Korzennej 33/35 o godz. 10. Wstęp wolny.


Pod patronatem Uniwersytetu Gdańskiego działa od 1994 r. Dyskusyjny Klub Filmowy „Miłość Blondynki”. Ideą działalności Klubu jest edukacja i promocja szeroko pojętej kultury filmowej oraz prezentowanie ambitnych, ciekawych dokonań światowej i rodzimej kinematografii. Co miesiąc DKF prezentuje różnorodny repertuar projekcji filmowych.  21 stycznia w ramach przeglądu „Najlepsze filmy 2015” odbędzie się pokaz filmu Młodość w reżyserii Paolo Sorrentino. W rolach głównych występują Michael Caine i Harvey Keitel, którzy grają dwójkę starych przyjaciół wspominających swe długie życie podczas wakacji w Alpach Szwajcarskich. Film przedstawia historię odwiecznych zmagań pomiędzy wiekiem i młodością, przeszłością i przyszłością, życiem i śmiercią oraz wiernością i zdradą. Młodość zdobyła Europejską Nagrodę Filmową 2015 w trzech kategoriach – najlepszego filmu, najlepszej reżyserii i najlepszego europejskiego aktora dla Michaela Caina oraz Nagrodę Publiczności 2015 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Przed projekcją rozpocznie się wykład, który poprowadzi dr Wanda Dittrich. Pokaz odbędzie się w sali 1.43 Wydziału Filologicznego UG, przy ul. Wita Stwosza 55 o godz. 18.30. Wstęp płatny.


Z kolei 28 stycznia odbędzie się pokaz filmu Victoria, niemieckiego thrillera w reżyserii Sebastiana Schippera. Opowiada historię młodej Hiszpanki, która po opuszczeniu berlińskiego, nocnego klubu przyłącza się do pewnej grupy nowo poznanych mężczyzn. Ich wspólna wyprawa przez miasto przemienia się jednak w napad na bank. Warto zauważyć, że film ukazuje wszystkie zdarzenia bez cięć montażowych, składa się z jednego długiego ujęcia. Reżyser nakręcił całość o piątej nad ranem w jednej z berlińskich dzielnic. Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie 2015 Victoria zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia za Najlepsze Osiągnięcie Artystyczne w kategorii zdjęcia dla Sturly Brandtha Grovlena. Film uzyskał też 4 nominacje Europejskiej Akademii Filmowej. Przed projekcją wykład wygłosi mgr Paweł Biliński, członek redakcji „Przezrocza” – uniwersyteckiego rocznika zajmującego się podsumowaniem produkcji filmowej w danym roku kalendarzowym. Pokaz ten również odbędzie się w sali 1.43 Wydziału Filologicznego UG, przy ul. Wita Stwosza 55 o godz. 18.30.


W ramach cyklu „Wykłady mistrzowskie” 27 stycznia prof. dr hab. Jarosław Ławski z Uniwersytetu w Białymstoku wygłosi wykład zatytułowany Literatura, nauka, geopolityka w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, który odbędzie się w Sali Teatralnej 019, w nowym budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego o godz. 13.15. Wprowadzenie przedstawi prof. dr hab. Małgorzata Czermińska.
Michał Zdunek

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież