Grzegorz Braun: Stworzyłem gdańszczanom możliwość wyboru » Z Grzegorzem Braunem, reżyserem, dokumentalistą, monarchistą, kandydatem na urząd prezydenta RP w 20... Słuchacze poznawali Radio Gdańsk "od kuchni" » Kilkaset osób odwiedził siedzibę Radia Gdańsk podczas Dnia Otwartego rozgłośni.W środę, 13 lutego, R... Niemiecki przedsiębiorca skazany za używanie języka nienawiści wobec P... » Niemiecki przedsiębiorca Hans G., prowadzący firmę w gminie Kosakowo, został skazany za szerzenie i ... Odwiedź Radio Gdańsk podczas Dni Otwartych » 13 i 22 lutego Radio Gdańsk zaprasza na Dni Otwarte. Nie zabraknie spotkań z ciekawymi ludźmi, a po ... Architektura Biedronia - czy "Wiosna" nadeszła? » Partia "Wiosna" Roberta Biedronia, która zorganizowała swoją konwencję na Torwarze i notuje kilkunas... Premier Jan Olszewski dla "Gazety Gdańskiej": Byłem kandydatem neutral... » Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla "Gazety Gdańskiej", opublikowan... Troje kandydatów na prezydenta Gdańska » Aleksandra Dulkiewicz, Marek Skiba i Grzegorz Braun zmierzą się w przedterminowych wyborach na prezy... Obchody urodzin Artura Schopenhauera w Stacji Orunia » W piątek 22 lutego 2019 przypada 231. rocznica urodzin Artura Schopenhauera. Tego dnia w Stacji Orun... Wystawa w Oliwskim Ratuszu Kultury » Oliwski Ratuszu Kultury przygotował niezmiernie interesującą wystawę XIX i XX – wiecznego malarstwa ... Krzysztof Gawkowski: Wiosna liberalnego socjalizmu » Z Krzysztofem Gawkowskim, sekretarzem zarządu partii Wiosna, w latach 2012-2018 Sekretarzem Generaln...
Reklama
Premier Jan Olszewski dla
niedziela, 10 lutego 2019 14:11
Premier Jan Olszewski dla
Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla " ...
Trefl wygrał dreszczowiec ze Skrą i zapewnił sobie grę w play off
czwartek, 14 lutego 2019 21:36
Trefl wygrał dreszczowiec ze Skrą i zapewnił sobie grę w play off
Prawdziwy dreszczowiec zafundowali kibicom siatkarze Trefla i PGE Skry ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
niedziela, 03 lutego 2019 17:03
Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
Wojciecha Kossaka z Gdańskiem związała znajomość z Cesarzem Niemi ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Św. Jan Bosko patronem Rumi
poniedziałek, 28 stycznia 2019 11:11
Św. Jan Bosko patronem Rumi
W niedzielę 27 stycznia w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspo ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Miasto zamyka szkoły

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 czerwca 2011 12:57

W związku ze zbliżającym się niżem demograficznym Wydział Edukacji w gdańskim Urzędzie Miasta opracował plan likwidacji ośmiu szkół. 30 czerwca radni będą głosować nad uchwałą intencyjną w tej sprawie, a za kilka miesięcy podejmą ostateczną decyzję. Zamierzenia już wywołują ostry sprzeciw mieszkańców.
Większość szkół ma zakończyć swoją działalność do końca sierpnia 2012 roku, a niektóre przestaną funkcjonować dopiero w 2014 roku, jednak już pojawiają się pierwsze protesty niezadowolonych rodziców. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie będzie ich więcej.

Zaczęło się w Szkole Podstawowej nr 27 na Srebrzysku. Uczniowie podstawówki mają zostać przeniesieni do pobliskiej SP nr 39, jednak ta decyzja nie podoba się rodzicom. Obawiają się, że w większej szkole dzieci „znikną w tłumie”, będą bardziej podatne na patologie, a przede wszystkim nie zostaną zaakceptowane przez starych uczniów. Szczegóły spotkania rodziców z SP nr 27 z przedstawicielami władz miasta opisywaliśmy tutaj: http://wybrzeze24.pl/aktualnosci/rodzice-nie-zamykajcie-sp-nr-27 .

Szkoła sportowa

Już w zeszłym roku miasto łączyło szkoły. Taki los spotkał we wrześniu 2010 roku placówki sportowe z ulic Subisława i Czyżewskiego. Teraz nazywają się Zespołem Szkół Sportowych i Ogólnokształcących a w ich skład wchodzi podstawówka, gimnazjum i liceum. Zdecydowano się na zmianę ze względu na fakt, że w budynku przy Czyżewskiego, projektowanym na dwieście osób, przebywało ponad siedmiuset uczniów. Teraz powstał „spory moloch” na tysiąc osób, jednak jest miejsce dla wszystkich, a ponadto w kompleksie przy Czyżewskiego znajduje się basen, który pomaga należycie funkcjonować szkole sportowej. - Oczywiście, obawialiśmy się tego, czy uczniowie z jednej i drugiej szkoły odnajdą wspólny język, czy nie będzie dochodzić do żadnych scysji, jednak okazało się, że nic takiego nie miało miejsca. Wszyscy szybko odnaleźli się w nowej sytuacji – mówi Ewa Leyk – Latowska, wicedyrektor ZSSiO.

W przypadku zeszłorocznych decyzji urzędnicy Wydziału Edukacji byli oskarżani, że wszystko przygotowują na ostatnią chwilę, tak by publicznie zbyt długo nie dyskutowano o zmianach. Decyzja o połączeniu szkół sportowych w jeden zespół weszła w życie od 1 września 2010 roku, a Rada Miasta głosowała dopiero w lutym ubiegłego roku. Teraz urzędnicy działają z dużo dłuższym wyprzedzeniem.

Szkoły podstawowe

Oprócz likwidowanej SP nr 27, której uczniowie mają zostać przeniesieni wraz ze swoimi nauczycielami do SP nr 39 w kolejce do zamknięcia czekają już kolejne placówki. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 29 z Rudników mają od września 2012 roku uczyć się w SP nr 61 na Przeróbce. W raporcie opracowanym przez Wydział Oświaty za plusy takiego rozwiązania podaje się przede wszystkim dobrze rozbudowany gmach SP nr 61, w którym znajdują się dwie świetlice, kuchnia, sala gimnastyczna i boisko ze sztuczną nawierzchnią.

Poprzez nieprzyjmowanie nowych uczniów planuje się likwidację Gimnazjum nr 4 w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego na Łostowicach. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego właśnie dzielnice południowego Gdańska będą najsilniej zasilane w najbliższych latach przez rodziny z dziećmi. W związku z tym Urząd Miasta szuka tam miejsca dla szkół podstawowych. Najprawdopodobniej, choć to niepotwierdzone informacje, ZKPiG zostanie przekształcony w dużą podstawówkę.

Gimnazjum sportowe

Kolejne zmiany zapowiadają się w Oliwie. Młodzież z Gimnazjum nr 23 ma zostać przeniesiona do Gimnazjum nr 24 w ZKPiG nr 17. Miasto, podobnie, jak w innych wypadkach zasłania się małą liczbą uczniów i wysokimi kosztami kształcenia. W korzyściach wymienia również poprawę bazy sportowo – rekreacyjnej, ponieważ do dyspozycji ZKPiG nr 17 będzie należeć sala sportowa opuszczonego gimnazjum.

Ta decyzja wywołała zdecydowany sprzeciw Klubu Sportowego Olivia. - Oddziaływanie społeczne projektu edukacyjno-sportowego w Gimnazjum nr 23 jest nie do wyceny. Boisko przyszkolne powstało dzięki determinacji wielu ludzi dobrej woli, którzy bezinteresownie wsparli sportową inicjatywę. Oni czują wewnętrzną satysfakcję widząc codziennie trenującą i realizującą swoją pasję młodzież. Społecznicy pomogli w realizacji inwestycji wyłącznie dla wspólnego dobra i lokalnej idei obywatelskiej. Miasto zainwestowało też środki finansowe w rozwój piłkarskiej młodzieży, powołując do życia klasy profilowane. Jak widać wsparcie finansowe miasta przełożyło się na sukces - mówi Olaf Dramowicz, prezes KS Olivii. Piłkarze z Gimnazjum nr 23 byli pierwszymi, którzy w rozgrywkach ligowych byli blisko zdetronizowania graczy z Lechii i Arki, przygotowywanych w profesjonalnych klubach ekstraklasy. Teraz szkoła ma zostać zamknięta.

Szkoły średnie

Bez zmian nie pozostaną też szkoły średnie. Zlikwidowany zostanie Zespół Szkół Budowlano-Architektonicznych. Technikum nr 6 wchodzące w jego skład zostanie przeniesione do  Państwowych Szkół Budownictwa, a uczniowie XXII LO (również część ZSBA) będą kontynuować naukę w XX LO na Morenie. W XIII LO (część Zespołu Szkół Energetycznych) zamierza wprowadzić się likwidację poprzez nieprzyjmowanie kolejnych roczników.

Podział Szkół Elektrycznych i Elektronicznych ma przebiegać następująco: technikum i szkoła zawodowa zostaną włączone do Zespołu Szkół Energetycznych, a warsztaty szkolne będą przeniesione do Centrum Kształcenia Praktycznego nr 1 we Wrzeszczu. Zespół Szkół Ogólnokształcących dla Dorosłych ma zostać przeniesiony do Centrum Kształcenia Ustawicznego na Dolnym Mieście.

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba uczniów we wszystkich szkołach w Gdańsku spadła o ponad osiem tysięcy. Według prognoz GUSu ta liczba będzie dalej spadać, stąd decyzja miasta o likwidacji kolejnych placówek. Z proponowanymi rozwiązaniami największe problemy mają rodzice uczniów szkół podstawowych, którym zależy na bliskości małej szkoły. Wprowadzone zmiany mogą zmusić ich do np. dowożenia dzieci do szkoły, czy oddania ich do bardzo licznej placówki, co niekoniecznie musi wpływać korzystnie na rozwój ucznia i jego aklimatyzację w nowych warunkach.

Maciej Ciemny
maciej.ciemny@wybrzeze24.pl


   

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież