Prof. Czauderna: Miasto obrosło siecią układów wynikających z wielolet... » Z prof. Piotrem Czauderną, koordynatorem Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezyden... Brudno(s)pis wyborczy: Z mroków PRL-u lider PO » Mieczysław Struk, który zimą 1988 roku od przydziału pokoju z kuchnią uzależniał niejako wybór na st... Agnieszka Trojok: Mieszkańcy mają zyskiwać, a nie tracić na rozwoju mi... » Rozmowa z Agnieszką Trojok, kandydatką do Rady Miasta Gdańska w okręgu nr 3 z listy PiS, pozycja nr ... Kazimierz Koralewski: Czy wyzwolimy się ze zbiorowego syndromu sztokho... » Z Kazimierzem Koralewskim, przewodniczącym Klubu Radnych PiS w Radzi Miasta Gdańska, radnym od 2000 ... Jak oddać głos by go nie zmarnować » Przed nami najważniejsze dla lokalnych ojczyzn wybory. Ich wynik zależy nie tylko od preferencji ucz... Zagadka okólnika czyli jak ubezpieczać w Gdańsku » Według informacji "Gazety Gdańskiej" Andrzej Bojanowski, wówczas zastępca prezydenta Gdańska ds. pol... III Pomorski Konwent Regionalny Osób z Niepełnosprawnościami » W środę, 17 października, na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Prawa i Administracji odbył się III... Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo? » Paweł Adamowicz okłamał opinie publiczną w sprawie 37 tys. akcji firmy budowlanej Robyg. W porannej ... Elżbieta Jachlewska: Lepszy Gdańsk jest możliwy, gdy my sami w to uwie... » Z Elżbietą Jachlewską, ekonomistką, aktywistką społeczną, feministką, jedną z liderek Inicjatywy Fem... Elżbieta Strzelczyk: Będę reprezentować problemy i kłopoty mieszkańców... » Rozmowa z Elżbietą Strzelczyk, kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na radną Gdańska z okręgu nr 5 obe...
Reklama
Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo?
środa, 17 października 2018 21:24
Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo?
Paweł Adamowicz okłamał opinie publiczną w sprawie 37 tys. akcji f ...
Dwie zabójcze kontry i Śląsk na kolanach przed Arką
sobota, 20 października 2018 18:41
Dwie zabójcze kontry i Śląsk na kolanach przed Arką
Arka Gdynia do Wrocławia na mecz ze Śląskiem pojechała, by powtór ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

ZPAP - Spore oczekiwania, ale brak współpracy
poniedziałek, 08 października 2018 15:37
ZPAP - Spore oczekiwania, ale brak współpracy
Dobiega końca kolejna czteroletnia kadencja zarządu (2014-2018) Pols ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
wtorek, 11 września 2018 17:40
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
Jubileuszowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci zacznie się w Gd ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Miasto zamyka szkoły

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 czerwca 2011 12:57

W związku ze zbliżającym się niżem demograficznym Wydział Edukacji w gdańskim Urzędzie Miasta opracował plan likwidacji ośmiu szkół. 30 czerwca radni będą głosować nad uchwałą intencyjną w tej sprawie, a za kilka miesięcy podejmą ostateczną decyzję. Zamierzenia już wywołują ostry sprzeciw mieszkańców.
Większość szkół ma zakończyć swoją działalność do końca sierpnia 2012 roku, a niektóre przestaną funkcjonować dopiero w 2014 roku, jednak już pojawiają się pierwsze protesty niezadowolonych rodziców. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie będzie ich więcej.

Zaczęło się w Szkole Podstawowej nr 27 na Srebrzysku. Uczniowie podstawówki mają zostać przeniesieni do pobliskiej SP nr 39, jednak ta decyzja nie podoba się rodzicom. Obawiają się, że w większej szkole dzieci „znikną w tłumie”, będą bardziej podatne na patologie, a przede wszystkim nie zostaną zaakceptowane przez starych uczniów. Szczegóły spotkania rodziców z SP nr 27 z przedstawicielami władz miasta opisywaliśmy tutaj: http://wybrzeze24.pl/aktualnosci/rodzice-nie-zamykajcie-sp-nr-27 .

Szkoła sportowa

Już w zeszłym roku miasto łączyło szkoły. Taki los spotkał we wrześniu 2010 roku placówki sportowe z ulic Subisława i Czyżewskiego. Teraz nazywają się Zespołem Szkół Sportowych i Ogólnokształcących a w ich skład wchodzi podstawówka, gimnazjum i liceum. Zdecydowano się na zmianę ze względu na fakt, że w budynku przy Czyżewskiego, projektowanym na dwieście osób, przebywało ponad siedmiuset uczniów. Teraz powstał „spory moloch” na tysiąc osób, jednak jest miejsce dla wszystkich, a ponadto w kompleksie przy Czyżewskiego znajduje się basen, który pomaga należycie funkcjonować szkole sportowej. - Oczywiście, obawialiśmy się tego, czy uczniowie z jednej i drugiej szkoły odnajdą wspólny język, czy nie będzie dochodzić do żadnych scysji, jednak okazało się, że nic takiego nie miało miejsca. Wszyscy szybko odnaleźli się w nowej sytuacji – mówi Ewa Leyk – Latowska, wicedyrektor ZSSiO.

W przypadku zeszłorocznych decyzji urzędnicy Wydziału Edukacji byli oskarżani, że wszystko przygotowują na ostatnią chwilę, tak by publicznie zbyt długo nie dyskutowano o zmianach. Decyzja o połączeniu szkół sportowych w jeden zespół weszła w życie od 1 września 2010 roku, a Rada Miasta głosowała dopiero w lutym ubiegłego roku. Teraz urzędnicy działają z dużo dłuższym wyprzedzeniem.

Szkoły podstawowe

Oprócz likwidowanej SP nr 27, której uczniowie mają zostać przeniesieni wraz ze swoimi nauczycielami do SP nr 39 w kolejce do zamknięcia czekają już kolejne placówki. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 29 z Rudników mają od września 2012 roku uczyć się w SP nr 61 na Przeróbce. W raporcie opracowanym przez Wydział Oświaty za plusy takiego rozwiązania podaje się przede wszystkim dobrze rozbudowany gmach SP nr 61, w którym znajdują się dwie świetlice, kuchnia, sala gimnastyczna i boisko ze sztuczną nawierzchnią.

Poprzez nieprzyjmowanie nowych uczniów planuje się likwidację Gimnazjum nr 4 w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego na Łostowicach. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego właśnie dzielnice południowego Gdańska będą najsilniej zasilane w najbliższych latach przez rodziny z dziećmi. W związku z tym Urząd Miasta szuka tam miejsca dla szkół podstawowych. Najprawdopodobniej, choć to niepotwierdzone informacje, ZKPiG zostanie przekształcony w dużą podstawówkę.

Gimnazjum sportowe

Kolejne zmiany zapowiadają się w Oliwie. Młodzież z Gimnazjum nr 23 ma zostać przeniesiona do Gimnazjum nr 24 w ZKPiG nr 17. Miasto, podobnie, jak w innych wypadkach zasłania się małą liczbą uczniów i wysokimi kosztami kształcenia. W korzyściach wymienia również poprawę bazy sportowo – rekreacyjnej, ponieważ do dyspozycji ZKPiG nr 17 będzie należeć sala sportowa opuszczonego gimnazjum.

Ta decyzja wywołała zdecydowany sprzeciw Klubu Sportowego Olivia. - Oddziaływanie społeczne projektu edukacyjno-sportowego w Gimnazjum nr 23 jest nie do wyceny. Boisko przyszkolne powstało dzięki determinacji wielu ludzi dobrej woli, którzy bezinteresownie wsparli sportową inicjatywę. Oni czują wewnętrzną satysfakcję widząc codziennie trenującą i realizującą swoją pasję młodzież. Społecznicy pomogli w realizacji inwestycji wyłącznie dla wspólnego dobra i lokalnej idei obywatelskiej. Miasto zainwestowało też środki finansowe w rozwój piłkarskiej młodzieży, powołując do życia klasy profilowane. Jak widać wsparcie finansowe miasta przełożyło się na sukces - mówi Olaf Dramowicz, prezes KS Olivii. Piłkarze z Gimnazjum nr 23 byli pierwszymi, którzy w rozgrywkach ligowych byli blisko zdetronizowania graczy z Lechii i Arki, przygotowywanych w profesjonalnych klubach ekstraklasy. Teraz szkoła ma zostać zamknięta.

Szkoły średnie

Bez zmian nie pozostaną też szkoły średnie. Zlikwidowany zostanie Zespół Szkół Budowlano-Architektonicznych. Technikum nr 6 wchodzące w jego skład zostanie przeniesione do  Państwowych Szkół Budownictwa, a uczniowie XXII LO (również część ZSBA) będą kontynuować naukę w XX LO na Morenie. W XIII LO (część Zespołu Szkół Energetycznych) zamierza wprowadzić się likwidację poprzez nieprzyjmowanie kolejnych roczników.

Podział Szkół Elektrycznych i Elektronicznych ma przebiegać następująco: technikum i szkoła zawodowa zostaną włączone do Zespołu Szkół Energetycznych, a warsztaty szkolne będą przeniesione do Centrum Kształcenia Praktycznego nr 1 we Wrzeszczu. Zespół Szkół Ogólnokształcących dla Dorosłych ma zostać przeniesiony do Centrum Kształcenia Ustawicznego na Dolnym Mieście.

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba uczniów we wszystkich szkołach w Gdańsku spadła o ponad osiem tysięcy. Według prognoz GUSu ta liczba będzie dalej spadać, stąd decyzja miasta o likwidacji kolejnych placówek. Z proponowanymi rozwiązaniami największe problemy mają rodzice uczniów szkół podstawowych, którym zależy na bliskości małej szkoły. Wprowadzone zmiany mogą zmusić ich do np. dowożenia dzieci do szkoły, czy oddania ich do bardzo licznej placówki, co niekoniecznie musi wpływać korzystnie na rozwój ucznia i jego aklimatyzację w nowych warunkach.

Maciej Ciemny
maciej.ciemny@wybrzeze24.pl


   

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież