Kazimierz Zimny: Maraton to idea i powrót do źródeł sportu » Z Kazimierzem Zimnym, olimpijczykiem z Melbourne i Rzymu (brązowy medal), koordynatorem XXIV Orlen M... Gdzie jest oświadczenie prezesa Investgda? » Od kwietnia ub. roku Alan Aleksandrowicz, prezes gdańskiej spółki Investgda, dodatkowo, ze wskazania... Pomorskie konsultacje w sprawie systemu wsparcia osób niepełnosprawnyc... » Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Państwowego Funduszu Rehabilitacj... Pożar w stoczni » Kłęby gęstego gryzącego dymu spowiły we wtorek od godzin południowych śródmieście Gdańska. Nad teren... Stowarzyszenie myGdańsk.pl przekazało Szkole Fregata drukarkę 3D » W poniedziałek 16 lipca Andrzej Jaworski, Karolina Helmin-Biercewicz i Hubert Grzegorczyk ze Stowarz... Święto truskawki na Złotej Górze » W sobotę 7 lipca w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w Brodnicy Górnej koło Kartuz odbyła s... Dyptyk "Wołyń" eksponatem miesiąca w MIIWŚ » Dyptyk "Wołyń" autorstwa Moniki Duliasz to kolejny eksponat miesiąca, który można oglądać na poziomi... Sensoryczne zwiedzanie Oliwy » Fundacja I See You rozpoczęła cykl wycieczek po Gdańsku dla beneficjentów Fundacji.Zwiedzanie rozpoc... Wystawa „Milion zza oceanu” i jeep Wielkiej Czerwonej Jedynki w MIIWŚ » W Muzeum II Wojny Światowej otwarto wystawę „Milion zza oceanu” oraz zaprezentowano najnowszy nabyte... Szpitalne kominy - sute pensje u marszałka » Setki tysięcy złotych kosztują zarządy pomorskich spółek szpitalnych. Radna Danuta Sikora (PiS) pisz...
Reklama
W Sopocie jak w Dubaju? Jakubiak odpowiada Skwierawskiemu
piątek, 20 lipca 2018 18:35
W Sopocie jak w Dubaju? Jakubiak odpowiada Skwierawskiemu
- To są działania, które mają usadowić na kortach Sopockiego Klub ...
Lechia wygrała na inaugurację w Białymstoku!
piątek, 20 lipca 2018 20:53
Lechia wygrała na inaugurację w Białymstoku!
Od niespodzianki, ale bardzo miłej rozpoczęli rywalizację w sezonie ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

wtorek, 10 lipca 2018 15:35
W galerii ZPAP w Gdańsku rozpoczęła się ekspozycja wystawy twórcz ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 20:49
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
Siesta Festival po raz kolejny zagości w Gdańsku. Wystąpią gwiazdy ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 15 stycznia 2015 20:16

15 stycznia sprzed Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie Romuald Koperski, gdańszczanin, podróżnik, dziennikarz, pisarz oraz zawodowy muzyk pianista wyruszył w podróż na Syberię.„Podróżując po Syberii spotyka się różnych ludzi, bandziorów, rekieterów. Bywa się w towarzystwach, gdzie nieporozumienia się załatwia w najlepszym przypadku na pięści. Ale to też wszystko jest szkoła. Człowiek, który przestaje się bać, szybko kończy życie. Natomiast nie jest to bojaźń, która może ograniczać” – pisał w jednym z tekstów Romuald Koperski. W czwartek 15 stycznia podczas konferencji prasowej przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie mówił: - Jadę z wielkim spokojem, bo na życzliwość tych ludzi, dobre słowo, pomoc, ofiarowane schronienie  zawszę można liczyć. Sybiracy to ludzie niezwykli, gdyż mieszkają w niezwykłym miejscu: gdzie latem są upały dochodzące do 40 stopni, a zimą mrozy do minus 60 stopni. Są twardzi. To nadludzie. Ale cechuje ich wielkie człowieczeństwo.


Sprzed Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zaraz po konferencji prasowej Romuald Koperski, gdańszczanin, podróżnik, dziennikarz, pisarz oraz zawodowy muzyk pianista wyruszył w podróż na Syberię. Wyprawa trzema wielkimi pojazdami kołowymi (bo trudno je nazwać samochodami) poprzez Litwę, Łotwę, Moskwę, Ural ma przemierzyć 6,5 tys. km i dotrzeć przez Syberię do Cieśniny Beringa. Wszystko to bezdrożami, nieraz po zamarzniętych jeziorach, wielkich jak Zatoka Gdańska.


altWyprawa jest owocem decyzji podjętej w grudniu 2013 roku przez ministrów spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa oraz Radosława Sikorskiego, aby rok 2015 ustanowić rokiem kultury polskiej w Rosji i kultury rosyjskiej w Polsce. Strona polska odwoła rok kultury, strona rosyjska umowę podtrzymała. Wyprawa promująca kulturę polską w Rosji jednak rusza, pomimo niechęci i obojętności polskich decydentów. Głównym jej organizatorem jest prywatna fundacja Romualda Koperskiego. Wyprawa zabiera nie tylko podróżników-muzyków, ale i instrumenty, i sprzęt nagłaśniający, aby w każdym miejscu móc stanąć i dać koncert.


Miejsce do którego się udają to najzimniejsze miejsce na Ziemi, w którym na stałe zamieszkują ludzie, gdzie temperatura może osiągnąć wartość minusową do ponad 70 stopni.  Dotrą w lutym, kiedy na Syberii będą panowały śnieżyce syberyjskie, wielkie nawałnice, kiedy nie widzi się czubków własnych butów, wichury unoszą nie śnieg, ale opiłki lodu, kiedy błędnik nie znajdując punktu oparcia „wariuje” i człowiek się przewraca. Nie zawsze się podnosi. Gdańszczanin Romuald Koperski nie jest nowicjuszem. To kolejna jego wyprawa, z której ma zamiar przywieźć film dokumentalny i pewnie kolejną książkę.
GG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież