Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kaszubi z Sulęczyna i Stężycy nie chcą poszukiwaczy gazu łupkowego

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 października 2011 12:56

Mieszkańcy kilku pomorskich gmin zarzucają firmom prowadzącym poszukiwania gazu łupkowego brak poszanowania dla własności prywatnej i arogancję. Protest mieszkańców gminy Sulęczyno przeciw pracom poszukiwawczym gazu łupkowego trwa. W sprawę zaangażowali się politycy i samorządowcy. Mieszkańcy zaś zaczynają tworzyć lokalne stowarzyszenia i komitety protestacyjne m.in. Stowarzyszenie "Kamienne Kręgi”. W innych pomorskich gminach po konsultacjach i spotkaniach procedura odbywa się bez konfliktów.


W niedzielę Zdanowicach do późnego wieczora trwało spotkanie protestujących rolników i właścicieli działek z szefami firmy BNK Polska  (część BNK Petroleum, amerykańskiej spółki poszukiwawczo-wydobywczej), która zleciła badania na poszukiwanie gazu łupkowego pod Stężycą i Sulęczynem. Protesty wywołał sposób w jaki firma Geofizyka Toruń pracująca dla BNK Polska przystąpiła do poszukiwań. Jacek Wróblewski, dyrektor generalny BNK Polska przepraszał  rolników za to w jaki sposób spółka Geofizyka przeprowadzała badania w okolicach Sulęczyna. To jednak nie wystarcza protestującym. Chcą by prace zostały wstrzymane. Na miejscu protestu pojawiła się w niedzielę ekipa niemieckiej telewizji ZDF.
Wśród około dwustu osób na spotkaniu w Zdunowicach byli organizator spotkania wójt Sulęczyna Bernard Grucza oraz posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk.


Konflikt narastał od września. Wówczas przedstawiciele toruńskiej firmy zawitali do gospodarzy z umowami, zawierającymi zgodę na wjazd na ich pola pojazdów geofizyków.  
Obok nie respektowania praw własności rolnicy obawiają się skażenia środowiska. 
- Kaszubi nie są przeciwnikami inwestycji i gazu łupkowego. Jednak nie mogą pozwolić by ktoś, tak jak w dawnych czasach, wchodził na ich pola bez pytania o zgodę. Racjonalne argumenty na pewno do nas docierają, ale trzeba nam je przedstawić. Warto po prostu rozmawiać i traktować gospodarzy tej ziemi, jak gospodarzy. Nie jesteśmy, aż tak uparci, ale chcemy by nas szanowano. Z Kaszubami można się dogadać, ale właściciele domków letniskowych wydają się  nieprzejednani – tłumaczy w rozmowie z nami Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. 


Również zdaniem marszałka woj. pomorskiego Mieczysława Struka zabrakło konsultacji społecznych i rzeczowej informacji
- Drastyczne sytuacje do jakich dochodzi w okolicach Sulęczyna to efekt braku konsultacji. Aktywność gospodarcza może być prowadzona w obrębie parków krajobrazowych, ale  z poszanowaniem dla lokalnych uwarunkowań. Przy braku kompletnego instrumentarium prawnego nie zostały dochowane procedury i zabrakło dialogu – uważa Struk.


Tymczasem Sejmik woj. pomorskiego przyjął na poniedziałkowej sesji uchwałę ogłaszającą rok 2012 Rokiem krajobrazów Pomorza.
Zasadniczy powód to podpisana w 2000 roku i ratyfikowana przez Polskę w 2006 r. Europejska Konwencja Krajobrazowa o konieczności ochrony krajobrazu w kontekście planowania rozwoju. 
- Województwo Pomorskie posiada wyjątkowo cenne i zróżnicowane krajobrazy, które w istotny sposób wpływają na atrakcyjność wizerunku regionu. Mające obecnie miejsce procesy przekształceń struktur przestrzennych – w szczególności rozwój zabudowy mieszkaniowej - często odbywają się w sposób niezgodny z zasadami ładu przestrzennego, tym samym utrudniają osiągnięcie ustalonego w Planie zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego generalnego celu polityki przestrzennej jakim jest „Kształtowanie harmonijnej struktury przestrzennej województwa sprzyjającej równoważeniu wykorzystywania cech, zasobów i walorów przestrzeni z rozwojem gospodarczym, wzrostem poziomu i jakości życia oraz trwałym zachowaniem wartości środowiska dla potrzeb obecnego i przyszłych pokoleń”. Może to przyczynić się do obniżenia atrakcyjności turystycznej i osiedleńczej regionu. W związku z powyższym istnieje pilna potrzeba zwiększenia zainteresowania mieszkańców walorami i specyfiką różnych typów krajobrazów występujących na terenie województwa pomorskiego, jak również możliwościami ich zrównoważonego wykorzystania dla rozwoju – czytamy w przyjętej wczoraj uchwale.


W ramach organizacji roku przewiduje się  obejmowanie patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego imprez propagujących walory krajobrazów, stworzenie bazy informacji o  oraz ich promowanie w ramach portalu „Wrota Pomorza” i magazynu „Pomorskie”.
Ma też powstać podręcznik „Kształtowanie krajobrazów Pomorza” i portal internetowy www.krajobrazy.pomorskie.eu
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież