Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„Kamerdyner” na Kaszubach

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 15 stycznia 2015 20:05

Trwają przygotowania do produkcji nowego polskiego filmu fabularnego, którego akcja będzie się toczyć na Kaszubach. Scenariusz zainspirowały prawdziwe wydarzenia oparte o losy rodów pruskich zamieszkujących północne Kaszuby (okolice Pucka i Wejherowa) w okresie zaborów, Polski międzywojennej, w czasie okupacji hitlerowskiej aż do wkroczenia na te tereny Armii Czerwonej. Film wyreżyseruje Filip Bajon, scenariusz jest dziełem znanej spółki autorskiej – Mirosława Piepki i Michała Pruskiego – którzy są autorami scenariuszy do głośnych filmów „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” (reż. Antoni Krauze) oraz „Układ zamknięty” (reż. Ryszard Bugajski). W tworzeniu scenariusza do powstającego właśnie filmu „Kamerdyner” uczestniczył także historyk Marek Klat.


- W epickiej perspektywie 45 lat chcemy pokazać w jaki sposób historia kształtowała losy trzech zamieszkujących te ziemie narodów – mówi Mirosław Piepka, współproducent i współscenarzysta „Kamerdynera”. – Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1900, gdy Polska rozdarta była pomiędzy trzech zaborców, a kończy w roku 1945, kiedy wyzwalając Kaszuby spod okupacji hitlerowskiej Armia Czerwona przyniosła tu nowy rodzaj zniewolenia, choć wywodzący się ze wspólnego pnia totalitaryzmu.


Osią spinającą losy Niemców, Kaszubów i Polaków, którzy zamieszkiwali północne Kaszuby aż do 1945 roku będzie wątek miłosny, odwzajemnione uczucie prostego, choć wybitnie uzdolnionego muzycznie kaszubskiego chłopaka Mateusza do córki pruskich junkrów, Marity von Krauss.
- Prace nad scenariuszem trwały bez mała dwa lata – mówi scenarzysta Michał Pruski. – Zadanie było niezwykle trudne, bo oprócz starannego dokumentowania tematu pod względem faktografii historycznej, musieliśmy objąć fabularyzacją okres niemal pięciu dziesięcioleci. Naszym nowym filmem pragniemy odwołać się do od dawna nieobecnego w kinie polskim nurtu, czyli epiki filmowej.


W „Kamerdynerze” często spotkamy ludzi i wydarzenia z prawdziwej historii Kaszub. Autorzy zadbali szczególnie o staranne odtworzenie szczegółów zbrodni ludobójstwa popełnionej przez Niemców na kilkunastu tysiącach Kaszubów w lasach piaśnickich.
- Była to zbrodnia bez precedensu – uzupełnia Mirosław Piepka. – Chcemy ją pokazać bez osłonek, ponieważ mało kto wie, że było to pierwsze ludobójstwo hitlerowskie na terenie okupowanej Polski. Masowe rozstrzeliwanie inteligencji kaszubskiej trwało od wczesnej jesieni 1939 roku aż do wiosny roku 1940. A już wyjątkowo niewielu Polaków wie o tym, że w lasach piaśnickich zgładzono też kilka tysięcy chorych umysłowo Niemców przywożonych z Brandenburgii.


Filip Bajon, autor takich filmów jak choćby „Aria dla atlety”, „Wahadełko”, „Magnat”, „Przedwiośnie”, „Śluby panieńskie” zamierza zebrać doborową obsadę aktorską. Część wybitnych polskich aktorów już wyraziła zgodę na udział w filmie, rozmowy z innymi trwają, jeśli więc nie wydarzy się nic nieprzewidzianego w filmie zobaczymy m.in.: Janusza Gajosa, Annę Radwan, Andrzeja Chyrę, Macieja Stuhra, Borysa Szyca, Daniela Olbrychskiego.
Producentem „Kamerdynera” jest gdańska spółka FILMICON (ma na swoim koncie „Układ zamknięty”). Koszt filmu to około 12 – 14 mln złotych. Zatwierdzono już główne obiekty i plenery, trwają intensywne prace scenograficzne. Początek zdjęć późnym latem tego roku. Z uwagi na rozmiar przedsięwzięcia i konieczność wykorzystania w filmie wszystkich pór roku, premiery „Kamerdynera” na ekranach polskich film możemy się spodziewać dopiero w 1917 roku.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież