Kazimierz Zimny: Maraton to idea i powrót do źródeł sportu » Z Kazimierzem Zimnym, olimpijczykiem z Melbourne i Rzymu (brązowy medal), koordynatorem XXIV Orlen M... Gdzie jest oświadczenie prezesa Investgda? » Od kwietnia ub. roku Alan Aleksandrowicz, prezes gdańskiej spółki Investgda, dodatkowo, ze wskazania... Pomorskie konsultacje w sprawie systemu wsparcia osób niepełnosprawnyc... » Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Państwowego Funduszu Rehabilitacj... Pożar w stoczni » Kłęby gęstego gryzącego dymu spowiły we wtorek od godzin południowych śródmieście Gdańska. Nad teren... Stowarzyszenie myGdańsk.pl przekazało Szkole Fregata drukarkę 3D » W poniedziałek 16 lipca Andrzej Jaworski, Karolina Helmin-Biercewicz i Hubert Grzegorczyk ze Stowarz... Święto truskawki na Złotej Górze » W sobotę 7 lipca w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w Brodnicy Górnej koło Kartuz odbyła s... Dyptyk "Wołyń" eksponatem miesiąca w MIIWŚ » Dyptyk "Wołyń" autorstwa Moniki Duliasz to kolejny eksponat miesiąca, który można oglądać na poziomi... Sensoryczne zwiedzanie Oliwy » Fundacja I See You rozpoczęła cykl wycieczek po Gdańsku dla beneficjentów Fundacji.Zwiedzanie rozpoc... Wystawa „Milion zza oceanu” i jeep Wielkiej Czerwonej Jedynki w MIIWŚ » W Muzeum II Wojny Światowej otwarto wystawę „Milion zza oceanu” oraz zaprezentowano najnowszy nabyte... Szpitalne kominy - sute pensje u marszałka » Setki tysięcy złotych kosztują zarządy pomorskich spółek szpitalnych. Radna Danuta Sikora (PiS) pisz...
Reklama
W Sopocie jak w Dubaju? Jakubiak odpowiada Skwierawskiemu
piątek, 20 lipca 2018 18:35
W Sopocie jak w Dubaju? Jakubiak odpowiada Skwierawskiemu
- To są działania, które mają usadowić na kortach Sopockiego Klub ...
Lechia wygrała na inaugurację w Białymstoku!
piątek, 20 lipca 2018 20:53
Lechia wygrała na inaugurację w Białymstoku!
Od niespodzianki, ale bardzo miłej rozpoczęli rywalizację w sezonie ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

wtorek, 10 lipca 2018 15:35
W galerii ZPAP w Gdańsku rozpoczęła się ekspozycja wystawy twórcz ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 20:49
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
Siesta Festival po raz kolejny zagości w Gdańsku. Wystąpią gwiazdy ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 20 grudnia 2017 13:46

Gdyńscy radni nie odrzucili wniosku m.in. miejscowego Sojuszu Lewicy Demokratycznej w sprawie wprowadzenia w mieście darmowych przejazdów komunikacją miejską dla seniorów. To pierwszy tego rodzaju przypadek potraktowania inicjatywy obywatelskiej przez większość rajców. A to oznacza, że osoby starsze być może w przyszłym roku zyskają prawo do bezpłatnego przemieszczania się transportem publicznym.Pod koniec listopada Stowarzyszenie „Polska Potrafi” i Sojusz Lewicy Demokratycznej w Gdyni wystąpili do rady miasta z inicjatywą obywatelską mająca na celu wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla kobiet, które ukończyły 60 lat i mężczyzn powyżej 65. roku życia.


Idea, aby pomyśleć o seniorach, by skuteczniej mogli angażować się w życie dzielnic i miasta, narodziła się na początku roku w gdyńskim SLD. Większość instytucji, z których seniorzy mogliby korzystać, znajduje się bowiem w śródmieściu, a tam przecież trzeba dojechać, a więc wydać pieniądze.
- Dzięki naszej inicjatywie i poparciu radnych, na które liczymy, zyskają możliwość bezpłatnych przejazdów – wyjaśniał Marcin Strzelczyk, członek Rady Miejskiej SLD w Gdyni, przewodniczący Rady Dzielnicy Redłowo. - Innymi słowy bezpłatna komunikacja dla osób w wieku emerytalnym poprawi ich trudną sytuację materialną, zwiększy ich mobilność i zakres korzystania z usług edukacyjnych, np. z  Uniwersytetu III Wieku czy biblioteki, oraz ofert kulturalnych, ochrony zdrowia, czy handlowych.


Inicjatorzy obliczyli, że koszt proponowanego przedsięwzięcia to 2 miliony złotych, czyli zaledwie 0,14 procent budżetu miasta na 2017 rok. I proponują, by bezpłatne przejazdy dla seniorów sfinansować z działu promocja miasta, opiewającego na 20 milionów złotych.


Pomysłodawcy darmowych przejazdów dla seniorów składając wniosek w biurze rady, mimo nadziei obawiali się, że nie zyska on poparcia większości radnych. Jak się jednak okazało, ich projekt padł najprawdopodobniej na podatny grunt, bo rajcy z Gdyni nie odrzucili go od razu, ale postanowili się nad nim pochylić i poddać dalszym konsultacjom i analizie, czy jego realizacja jest możliwa.
- To krok do przodu, bo to pierwszy projekt obywatelski w Gdyni, który został skierowany do dalszych prac w komisji. Jak na Gdynię to bardzo dużo – zaznacza Michał Gajowy, jeden z wnioskodawców.


Marcin Strzelczyk z kolei mówi o umiarkowanym optymizmie. – Do połowy mamy remis – stwierdza. – Ważne, że wbrew temu, czego się obawialiśmy, nasz projekt nie został od razu wyrzucony do kosza. To krok do prospołecznej polityki Gdyni, która do tej pory nie była prowadzona. Cieszy, że dzieje się to z naszej inicjatywy. Zobaczymy co się dalej wydarzy, głosowanie nad wprowadzeniem darmowych przejazdów dla seniorów musi zostać przeprowadzone w ciągu trzech miesięcy – dodaje.

Łukasz Razowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież