Gdańskie grant(d)y - komu się darzy » Prezydent Gdańska w roku wyborczym nie jest skąpcem. Udziela wsparcia tym, którzy nie szczędzą mu po... Plaża na Stogach uratowana!? » Mobilizacja i zaangażowanie mieszkańców Stogów przyniosły skutek. Na posiedzeniu klubu radnych PO za... Stożanie bronią swojej plaży » Od kilku tygodni olbrzymie emocje budzi sprawa plaży na Stogach. Mieszkańcy dzielnicy są zaniepokoje... Podatkowe status quo: Lotos w Gdańsku, Orlen w Płocku » Z dr Dawidem Piekarzem, ekspertem Instytut Staszica, zajmującym się m.in. problematyką bezpieczeństw... Rucińska-Kulesz i Czauderna w Społecznej Radzie Programowej powołanej ... » Elżbieta Rucińska-Kulesz, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku, została powołan... Stuletnia hydroelektrownia z dodatkową energią » W Grupie Energa rozpoczęto kompleksową modernizację 100-letniej elektrowni wodnej w Borowie. Hydroel... Gorąco dyskusja o plaży na Stogach na Komisji Zagospodarowania Przestr... » Komisja Zagospodarowania Przestrzennego pozytywnie zaakceptowała Studium uwarunkowań i kierunków zag... Świat utracony. Żydzi polscy - wystawa czasowa w MIIWŚ » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Karol Nawrocki, zaprasza na wystawę czasową Żydowsk... Prof. Mataczyński: Patrzmy na szansę, a nie na lęki » W dniach 16-17 kwietnia w Europejskim Centrum Solidarności odbywa się VI Ogólnopolski Szczyt Energet... „Dżez baba ryba” w Teatrze Polskiego Radia » Stały felietonista "Gazety Gdańskiej", sopocki pisarz, scenarzysta oraz dziennikarz muzyczny, Wojcie...
Reklama
Plaża na Stogach uratowana!?
czwartek, 19 kwietnia 2018 19:26
Plaża na Stogach uratowana!?
Mobilizacja i zaangażowanie mieszkańców Stogów przyniosły skutek. ...
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Speed Car Motor
środa, 18 kwietnia 2018 14:02
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Speed Car Motor
W sobotę, godz. 16.00, żużlowcy Zdunek Wybrzeże na stadionie im. Z ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magda Heyda-Usarewicz -  Modernizowanie koloryzmu
niedziela, 15 kwietnia 2018 17:25
Magda Heyda-Usarewicz -  Modernizowanie koloryzmu
Z wielką przyjemnością obejrzałem wystawę malarstwa Magdy Heyda-U ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Program ferii z GZSiSS
wtorek, 23 stycznia 2018 22:18
Program ferii z GZSiSS
Od 29 stycznia do 9 lutego w województwie pomorskim dzieci i młodzie ...
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 20:49
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
Siesta Festival po raz kolejny zagości w Gdańsku. Wystąpią gwiazdy ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 20 grudnia 2017 13:46

Gdyńscy radni nie odrzucili wniosku m.in. miejscowego Sojuszu Lewicy Demokratycznej w sprawie wprowadzenia w mieście darmowych przejazdów komunikacją miejską dla seniorów. To pierwszy tego rodzaju przypadek potraktowania inicjatywy obywatelskiej przez większość rajców. A to oznacza, że osoby starsze być może w przyszłym roku zyskają prawo do bezpłatnego przemieszczania się transportem publicznym.Pod koniec listopada Stowarzyszenie „Polska Potrafi” i Sojusz Lewicy Demokratycznej w Gdyni wystąpili do rady miasta z inicjatywą obywatelską mająca na celu wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla kobiet, które ukończyły 60 lat i mężczyzn powyżej 65. roku życia.


Idea, aby pomyśleć o seniorach, by skuteczniej mogli angażować się w życie dzielnic i miasta, narodziła się na początku roku w gdyńskim SLD. Większość instytucji, z których seniorzy mogliby korzystać, znajduje się bowiem w śródmieściu, a tam przecież trzeba dojechać, a więc wydać pieniądze.
- Dzięki naszej inicjatywie i poparciu radnych, na które liczymy, zyskają możliwość bezpłatnych przejazdów – wyjaśniał Marcin Strzelczyk, członek Rady Miejskiej SLD w Gdyni, przewodniczący Rady Dzielnicy Redłowo. - Innymi słowy bezpłatna komunikacja dla osób w wieku emerytalnym poprawi ich trudną sytuację materialną, zwiększy ich mobilność i zakres korzystania z usług edukacyjnych, np. z  Uniwersytetu III Wieku czy biblioteki, oraz ofert kulturalnych, ochrony zdrowia, czy handlowych.


Inicjatorzy obliczyli, że koszt proponowanego przedsięwzięcia to 2 miliony złotych, czyli zaledwie 0,14 procent budżetu miasta na 2017 rok. I proponują, by bezpłatne przejazdy dla seniorów sfinansować z działu promocja miasta, opiewającego na 20 milionów złotych.


Pomysłodawcy darmowych przejazdów dla seniorów składając wniosek w biurze rady, mimo nadziei obawiali się, że nie zyska on poparcia większości radnych. Jak się jednak okazało, ich projekt padł najprawdopodobniej na podatny grunt, bo rajcy z Gdyni nie odrzucili go od razu, ale postanowili się nad nim pochylić i poddać dalszym konsultacjom i analizie, czy jego realizacja jest możliwa.
- To krok do przodu, bo to pierwszy projekt obywatelski w Gdyni, który został skierowany do dalszych prac w komisji. Jak na Gdynię to bardzo dużo – zaznacza Michał Gajowy, jeden z wnioskodawców.


Marcin Strzelczyk z kolei mówi o umiarkowanym optymizmie. – Do połowy mamy remis – stwierdza. – Ważne, że wbrew temu, czego się obawialiśmy, nasz projekt nie został od razu wyrzucony do kosza. To krok do prospołecznej polityki Gdyni, która do tej pory nie była prowadzona. Cieszy, że dzieje się to z naszej inicjatywy. Zobaczymy co się dalej wydarzy, głosowanie nad wprowadzeniem darmowych przejazdów dla seniorów musi zostać przeprowadzone w ciągu trzech miesięcy – dodaje.

Łukasz Razowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież