Agnieszka Trojok: Mieszkańcy mają zyskiwać, a nie tracić na rozwoju mi... » Rozmowa z Agnieszką Trojok, kandydatką do Rady Miasta Gdańska w okręgu nr 3 z listy PiS, pozycja nr ... Kazimierz Koralewski: Czy wyzwolimy się ze zbiorowego syndromu sztokho... » Z Kazimierzem Koralewskim, przewodniczącym Klubu Radnych PiS w Radzi Miasta Gdańska, radnym od 2000 ... Jak oddać głos by go nie zmarnować » Przed nami najważniejsze dla lokalnych ojczyzn wybory. Ich wynik zależy nie tylko od preferencji ucz... Zagadka okólnika czyli jak ubezpieczać w Gdańsku » Według informacji "Gazety Gdańskiej" Andrzej Bojanowski, wówczas zastępca prezydenta Gdańska ds. pol... III Pomorski Konwent Regionalny Osób z Niepełnosprawnościami » W środę, 17 października, na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Prawa i Administracji odbył się III... Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo? » Paweł Adamowicz okłamał opinie publiczną w sprawie 37 tys. akcji firmy budowlanej Robyg. W porannej ... Elżbieta Jachlewska: Lepszy Gdańsk jest możliwy, gdy my sami w to uwie... » Z Elżbietą Jachlewską, ekonomistką, aktywistką społeczną, feministką, jedną z liderek Inicjatywy Fem... Elżbieta Strzelczyk: Będę reprezentować problemy i kłopoty mieszkańców... » Rozmowa z Elżbietą Strzelczyk, kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na radną Gdańska z okręgu nr 5 obe... Spotkanie z książką dzieci z Przedszkola nr 77 i Przedszkola nr 81 » W Bibliotece Manhattan odbyło się spotkanie z książką, w którym wzięły udział dzieci z Przedszkola N... 65-lecie Koła PZW nr 4 Gdańsk-Portowa » 12 października w siedzibie Zarządu Okręgu PZW odbyło się spotkanie okolicznościowe z okazji 65 rocz...
Reklama
Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo?
środa, 17 października 2018 21:24
Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo?
Paweł Adamowicz okłamał opinie publiczną w sprawie 37 tys. akcji f ...
Muzaj poprowadził Trefl do wygranej
środa, 17 października 2018 21:39
Muzaj poprowadził Trefl do wygranej
Po ponad dwugodzinnym dreszczowcu Trefl Gdańsk pokonał w ERGO Arena ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

ZPAP - Spore oczekiwania, ale brak współpracy
poniedziałek, 08 października 2018 15:37
ZPAP - Spore oczekiwania, ale brak współpracy
Dobiega końca kolejna czteroletnia kadencja zarządu (2014-2018) Pols ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
wtorek, 11 września 2018 17:40
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
Jubileuszowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci zacznie się w Gd ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Jest szansa, by gdyńscy seniorzy jednak podróżowali za darmo

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 20 grudnia 2017 13:46

Gdyńscy radni nie odrzucili wniosku m.in. miejscowego Sojuszu Lewicy Demokratycznej w sprawie wprowadzenia w mieście darmowych przejazdów komunikacją miejską dla seniorów. To pierwszy tego rodzaju przypadek potraktowania inicjatywy obywatelskiej przez większość rajców. A to oznacza, że osoby starsze być może w przyszłym roku zyskają prawo do bezpłatnego przemieszczania się transportem publicznym.Pod koniec listopada Stowarzyszenie „Polska Potrafi” i Sojusz Lewicy Demokratycznej w Gdyni wystąpili do rady miasta z inicjatywą obywatelską mająca na celu wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla kobiet, które ukończyły 60 lat i mężczyzn powyżej 65. roku życia.


Idea, aby pomyśleć o seniorach, by skuteczniej mogli angażować się w życie dzielnic i miasta, narodziła się na początku roku w gdyńskim SLD. Większość instytucji, z których seniorzy mogliby korzystać, znajduje się bowiem w śródmieściu, a tam przecież trzeba dojechać, a więc wydać pieniądze.
- Dzięki naszej inicjatywie i poparciu radnych, na które liczymy, zyskają możliwość bezpłatnych przejazdów – wyjaśniał Marcin Strzelczyk, członek Rady Miejskiej SLD w Gdyni, przewodniczący Rady Dzielnicy Redłowo. - Innymi słowy bezpłatna komunikacja dla osób w wieku emerytalnym poprawi ich trudną sytuację materialną, zwiększy ich mobilność i zakres korzystania z usług edukacyjnych, np. z  Uniwersytetu III Wieku czy biblioteki, oraz ofert kulturalnych, ochrony zdrowia, czy handlowych.


Inicjatorzy obliczyli, że koszt proponowanego przedsięwzięcia to 2 miliony złotych, czyli zaledwie 0,14 procent budżetu miasta na 2017 rok. I proponują, by bezpłatne przejazdy dla seniorów sfinansować z działu promocja miasta, opiewającego na 20 milionów złotych.


Pomysłodawcy darmowych przejazdów dla seniorów składając wniosek w biurze rady, mimo nadziei obawiali się, że nie zyska on poparcia większości radnych. Jak się jednak okazało, ich projekt padł najprawdopodobniej na podatny grunt, bo rajcy z Gdyni nie odrzucili go od razu, ale postanowili się nad nim pochylić i poddać dalszym konsultacjom i analizie, czy jego realizacja jest możliwa.
- To krok do przodu, bo to pierwszy projekt obywatelski w Gdyni, który został skierowany do dalszych prac w komisji. Jak na Gdynię to bardzo dużo – zaznacza Michał Gajowy, jeden z wnioskodawców.


Marcin Strzelczyk z kolei mówi o umiarkowanym optymizmie. – Do połowy mamy remis – stwierdza. – Ważne, że wbrew temu, czego się obawialiśmy, nasz projekt nie został od razu wyrzucony do kosza. To krok do prospołecznej polityki Gdyni, która do tej pory nie była prowadzona. Cieszy, że dzieje się to z naszej inicjatywy. Zobaczymy co się dalej wydarzy, głosowanie nad wprowadzeniem darmowych przejazdów dla seniorów musi zostać przeprowadzone w ciągu trzech miesięcy – dodaje.

Łukasz Razowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież