Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Balicki: Prywatna służba zdrowia jest droższa niż publiczna

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 12 kwietnia 2011 10:50

Rozmowa z Markiem Balickim, dwukrotnym ministrem zdrowia, lekarzem, posłem SLD


Jest pan przeciwnikiem przyjętej ostatnio przez Sejm „Ustawy o działalności leczniczej”...

Tak, ta ustawa jest jedną z tych, które szumnie zostały nazwane „pakietem zdrowotnym”, ale po pierwsze one nie są pakietem, bo nie są ze sobą powiązane, a po drugie, nie rozwiązują problemów jakie stoją przed służbą zdrowia. To nie jest „naprawa” służby zdrowia, bo te ustawy zawierają zapisy, które mogą okazać się w dłuższej perspektywie niekorzystne dla pacjentów.

Często słyszy się, ostatnio termin „komercjalizacja służby zdrowia”. Przeciwnicy twierdzą, że komercjalizacja to zaklęcie, za którym tak naprawdę kryje się prywatyzacja służby zdrowia.  Jakie jest pana zdanie?

Mówiłem o negatywnych skutkach przyjmowanych ustaw i przykładem jest właśnie komercjalizacja publicznych szpitali. To otwarcie drogi i zachęcanie samorządów do przekształcania szpitali w spółki kapitałowe, których celem będzie wypracowywanie zysku, zwiększanie własnej wartości. A dlaczego decyzja o komercjalizacji? Chyba po to, by część została sprywatyzowana, bo inaczej trudno szukać racjonalnego uzasadnienia, skoro celem tych spółek będzie wypracowywanie zysku a nie użyteczność publiczna.

Konstytucja mówi o równym dostępie obywateli do opieki zdrowotnej, niezależnie od ich sytuacji materialnej. Czy takie zmiany nie są więc pogwałceniem Konstytucji?


Konstytucja nie zakazuje prowadzenia leczniczej działalności gospodarczej, ale nakłada na władze państwowe obowiązki, które te władze muszą wykonywać. Te obowiązki to solidaryzm społeczny, sprawiedliwy, równy dostęp do opieki zdrowotnej, a trudno lub wręcz niemożliwe, jest je realizować w warunkach rynkowych.

Dlaczego?

Rynek cechuje się pewnymi niedoskonałościami, które są zwłaszcza widoczne w ochronie zdrowia. Warunki rynkowe nie pozwalają na świadczenie tych usług w zgodzie z tymi obowiązkami. Rynek w ochronie zdrowia nigdy nie będzie działał. Zawsze wymagał będzie interwencji państwa i elementów publicznego finansowania. Jeśli chcemy z tego zrezygnować, działamy wbrew zasadom ekonomii. To nie może skończyć się dobrze, czego przykładem są Stany Zjednoczone, gdzie Barack Obama jest kolejnym prezydentem próbującym naprawić ten system, żeby był tańszy i jednocześnie dawał lepsze efekty.

Ale mówi się, że służbie zdrowia potrzebny jest dobry management, zarządzanie, które ma dać właśnie rynek...


Placówki publiczne mają dobre strony, ale też wady. Nie ma systemów doskonałych, ale z punktu widzenia wydajności system prywatny zawsze jest droższy niż system publiczny. Dobrym przykładem są Stany Zjednoczone, gdzie nakłady na służbę zdrowia są niemal dwukrotnie wyższe niż w Europie Zachodniej, a prawie 50 milionów Amerykanów nie ma żadnego ubezpieczenia zdrowotnego. Czyli być może za kilka lat żaden szpital nie będzie miał długów, bo wtedy by zbankrutował, ale pacjenci będą musieli zapłacić więcej, bo prywatna spółka będzie musiała wypracować nadwyżkę.
Prywatnej służbie zdrowia nie zależy na udzielaniu tych świadczeń, które są potrzebne, żeby pacjent był zdrowszy, ale żeby wydać jak najmniej i zarobić jak najwięcej. To zresztą w pełni racjonalne. Wyraźnie pokazuje to niedawny przykład przypadku operowanej w Gdańsku Szwedki. Kiedy liczą się zyski ogranicza się koszty do minimum, a to może prowadzić do bardzo groźnych sytuacji. Są oczywiście dobre prywatne instytucje, ale zazwyczaj to instytucje nienastawione na zysk, typu non-profit.

Jak rozwiązać problem NFZ-u, który na podstawie określonych procedur kontraktuje usługi medyczne? Obecnie dochodzi do sytuacji, kiedy kontrakty dostają prywatne spółki, które przygotowują oferty „pod” te procedury, przez co zabierają kontrakty publicznym szpitalom. Często są to zresztą spółki tworzone przez ordynatorów publicznych placówek.


To prawda. W ostatnich latach rynek się zmienił, a  NFZ nie został przystosowany do zmieniającego się otoczenia. Ministerstwo zdrowia zmarnowało ten czas. Zamiast kierować się dobrem pacjenta zaczęło tworzyć quasi-rynek. Nie uważam, niepubliczne podmioty nie powinny mieć prawa stawać do przetargów NFZ. Nie powinny mieć jednak w sposób, który szkodzi ciągłości świadczenia usług na dłuższą metę...

Jak więc rozwiązać problem NFZ-u?

Rozwiązanie to sieć szpitali i innych wysokospecjalistycznych jednostek, która po spełnieniu określonych warunków miałaby otwarte kontrakty z NFZ, czyli stałe finansowanie na okres co najmniej dziesięcioletni.

Dziękuję za rozmowę.

Jacek Wierciński

jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl

fot. senat RP

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież