Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Aziewicz: Nie ulegajmy populistom

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
środa, 27 marca 2013 15:20

altZ Tadeuszem Aziewiczem posłem, przewodniczącym sejmowej Komisji Skarbu Państwa wiceprzewodniczącym PO RP w regionie pomorskim rozmawia Artur S. Górski



- NSZZ „Solidarność” oraz inne związki zawodowe domagają się wycofania przez rząd projektów nowelizacji Kodeksu pracy dotyczących uelastycznienia czasu pracy. Czy elastyczny czas pracy to manipulacja przy prawach pracowniczych poprzez zmiany kodeksowe, czy też recepta na kryzys?
Tadeusz Aziewicz: Kryzys to trudny czas, w którym zarówno pracodawcy jak i pracobiorcy muszą szukać tego co wspólne. Ograniczać koszty po to, aby przetrwało jak najwięcej miejsc pracy. Elastyczność czasu pracy daje przedsiębiorcom większe możliwości bezpiecznego kontynuowania działalności,  szkoda, że nie chcą tego docenić związkowcy.


- Należał pan do środowiska gdańskich liberałów, jest pan w PO od 2001 roku. W Konfederacji Szwajcarskiej pod referendum poddawane są różne sprawy i władza nie obawia się głosu obywatelskiego. Jak Pan ocenia stopień udziału obywateli w rządzeniu w kontekście przywrócenia demokracji bezpośredniej poprzez upowszechnienie stosowania referendum ogólnokrajowego?
Tadeusz Aziewicz: Dostrzegam w tle ambicje polityczne ludzi, którzy w ramach wolnych wyborów nie potrafią uzyskać społecznego poparcia. Próbują więc w ten sposób podważać  kompetencje demokratycznie wyłonionego rządu, anarchizując życie publiczne. Przypominam, że nasze prawo zawiera w sobie instytucję referendum i jest ona stosowana w tych obszarach, w których jest to zasadne, przede wszystkim w sprawach fundamentalnych, gdzie niezbędne jest uzyskanie szerokiego consensusu. Tak stało się w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej. W sprawach o mniejszej wadze obywatele niechętnie korzystają z tej instytucji - referenda samorządowe na ogół nie udają się z powodu niskiej frekwencji. Nie uszczęśliwiajmy więc ludzi na siłę.


- W budżecie nie zgadzają się podstawowe wskaźniki, jak wzrost gospodarczy, przez urzędników oszacowany na 2,2 proc. PKB czy 2,7-proc. inflacja. Już wiadomo, że będzie to nieosiągalne. Brakuje kilku miliardów złotych po stronie dochodów. Niedoszacowane jest bezrobocie, które w całym roku miało nie przekroczyć 13 proc., a w marcu wynosi 14,5 proc. Czy mamy w Polce groźbę dodrukowywania pieniędzy, które przyniesie wzrost inflacji?

Tadeusz Aziewicz: Nie sądzę. Porównując Polskę z innymi krajami Europy, można odpowiedzialnie stwierdzić, że ciągle mamy gospodarkę stabilną i przewidywalną. Faktem jest, że jej otoczenie zewnętrzne mocno zmienia się na niekorzyść i na pewno komplikuje to życie naszym przedsiębiorcom. W trudnym czasie, aby przetrwać muszą być oni bardzo elastyczni i efektywni. Wspólnym obowiązkiem  nas wszystkich jest wspierać ich w tym niełatwym okresie, a przede wszystkim nie szkodzić. Nie jest to dobry czas na strajkowanie, czy mobilizowanie ludzi wobec populistycznych postulatów.


- Odtrąbiono sukces, że kryzys cypryjski został zażegany. Wcześniej jednak nieprzemyślana decyzja o opodatkowaniu wszystkich depozytów i zajęcie części wkładów w dwóch największych bankach Cypru nadwerężyły zaufanie do euro i banków. Czy polski system bankowy jest bezpieczny?
Tadeusz Aziewicz: Nie ma żadnych powodów, aby wątpić w bezpieczeństwo naszego systemu bankowego, który jest przygotowany na wstrząsy, które w czasie kryzysu mogą się zdarzyć. Nie przypadkiem dotychczas omijały nas burze, które kołysały finansami w innych krajach. Przy całym szacunku do Cypru i jego dotychczasowego, bardzo kontrowersyjnego pomysłu na dobrobyt, trzeba  jednoznacznie stwierdzić, że stoi za nami mocna gospodarka oparta na zdrowych podstawach. Szanujmy to, doceńmy naszych przedsiębiorców, wspierajmy ich, nie ulegajmy populistom. To moja recepta.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież