Kazimierz Zimny: Maraton to idea i powrót do źródeł sportu » Z Kazimierzem Zimnym, olimpijczykiem z Melbourne i Rzymu (brązowy medal), koordynatorem XXIV Orlen M... Gdzie jest oświadczenie prezesa Investgda? » Od kwietnia ub. roku Alan Aleksandrowicz, prezes gdańskiej spółki Investgda, dodatkowo, ze wskazania... Pomorskie konsultacje w sprawie systemu wsparcia osób niepełnosprawnyc... » Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Państwowego Funduszu Rehabilitacj... Pożar w stoczni » Kłęby gęstego gryzącego dymu spowiły we wtorek od godzin południowych śródmieście Gdańska. Nad teren... Stowarzyszenie myGdańsk.pl przekazało Szkole Fregata drukarkę 3D » W poniedziałek 16 lipca Andrzej Jaworski, Karolina Helmin-Biercewicz i Hubert Grzegorczyk ze Stowarz... Święto truskawki na Złotej Górze » W sobotę 7 lipca w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w Brodnicy Górnej koło Kartuz odbyła s... Dyptyk "Wołyń" eksponatem miesiąca w MIIWŚ » Dyptyk "Wołyń" autorstwa Moniki Duliasz to kolejny eksponat miesiąca, który można oglądać na poziomi... Sensoryczne zwiedzanie Oliwy » Fundacja I See You rozpoczęła cykl wycieczek po Gdańsku dla beneficjentów Fundacji.Zwiedzanie rozpoc... Wystawa „Milion zza oceanu” i jeep Wielkiej Czerwonej Jedynki w MIIWŚ » W Muzeum II Wojny Światowej otwarto wystawę „Milion zza oceanu” oraz zaprezentowano najnowszy nabyte... Szpitalne kominy - sute pensje u marszałka » Setki tysięcy złotych kosztują zarządy pomorskich spółek szpitalnych. Radna Danuta Sikora (PiS) pisz...
Reklama
W Sopocie jak w Dubaju? Jakubiak odpowiada Skwierawskiemu
piątek, 20 lipca 2018 18:35
W Sopocie jak w Dubaju? Jakubiak odpowiada Skwierawskiemu
- To są działania, które mają usadowić na kortach Sopockiego Klub ...
Lechia wygrała na inaugurację w Białymstoku!
piątek, 20 lipca 2018 20:53
Lechia wygrała na inaugurację w Białymstoku!
Od niespodzianki, ale bardzo miłej rozpoczęli rywalizację w sezonie ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

wtorek, 10 lipca 2018 15:35
W galerii ZPAP w Gdańsku rozpoczęła się ekspozycja wystawy twórcz ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 20:49
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
Siesta Festival po raz kolejny zagości w Gdańsku. Wystąpią gwiazdy ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 02 stycznia 2012 10:07

altTradycyjnie na plaży w Gdańsku Jelitkowie już po raz osiemnasty odbyła się wspólna noworoczna kąpiel człekokształtnych morsów.


GALERIA


W ocenie prezesa Gdańskiego Klubu Morsów Lecha Szymaniuka, 1 stycznia 2012 roku (niedziela) około godziny 14-ej, kąpało się w Zatoce Gdańskiej ponad 100 morsów z Trójmiasta, Elbląga. Wrocławia, kaszubskiej miejscowości Kowale, a nawet i z Holandii. Jak zapewnił prezes, nie po pierwszej, ale dopiero po dogrzaniu organizmu przy ognisku lub ćwiczeniach gimnastycznych, ta druga kąpiel sprawia, że ma się odczucie, iż woda morska wręcz parzy, a ciało robi się od niej czerwone, jakby od opalającego nas słońca.
alt


Wielu morsów było niepocieszonych, że tej kalendarzowej zimy było zbyt ciepło. Temperatura wody wynosiła plus 2 st. Celsjusza, a powietrza plus 4 st. C.


alt


Kąpało się też dwóch wyrośniętych młodych śmiałków związanych z Urzędem i Radą Miasta Gdańska, asystent prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, a także Piotr Grzelak, radny Platformy Obywatelskiej, z wykształcenia magister socjologii. Obaj niezbyt długo wytrzymali w zimnej wodzie, w pośpiechu wyskakując z niej niemal jak z ukropu.


alt


Jednym ze zwyczajów Morsów są również oryginalne przebrania karnawałowe, dlatego też zostały zorganizowane wybory na najbardziej zaskakujący i oryginalny strój. Decyzją jury, w skład której wchodził wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki, najciekawsze stroje zaprezentowali - mors Jerzy przebrany za pielęgniarkę oraz morsica ubrana w kolorową spódnicę cygańską i wróżąca z kart. Nagrodami dla nich były rejsy promem do Szwecji.


alt


Wśród licznych widzów zgromadzonych na jelitkowskiej plaży największym zainteresowaniem do wspólnych pamiątkowych zdjęć cieszył się król mórz i oceanów Neptun.


alt


Spotkanie noworoczne na plaży, to nie tylko ćwiczenia i lodowata kąpiel. Każdy mógł rozpocząć rok 2012 w sposób aktywny, a przy okazji wygrać sprzęt do nordic walking. Od godziny 12  zaczęła działać wypożyczalnia kijów do NW, dzięki czemu można było wziąć udział w Marszu Morsa.


Warto trenować i doskonalić technikę, ponieważ gdański MOSiR w 2012 roku będzie kontynuował popularny cykl Grand Prix w tej dyscyplinie. Dodatkowo w kalendarzu imprez ośrodka znajduje się maraton nordic walking, czyli marsz na dystansie 42 195 km.


altAtrakcją dla obserwatorów była zabawa przy dźwiękach Gdańskiej Dętej Orkiestry Noworocznej. Ponadto, w programie imprezy znalazły się, organizowane już po raz trzeci, Zimowe Zmagania Strongman o Puchar Morsa. Na plaży w Jelitkowie nie zabrakło oczywiście tradycyjnej, świątecznej choinki. Gdański Klub Morsów powstał 37 lat temu.


alt


Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież