Prof. Czauderna: Miasto obrosło siecią układów wynikających z wielolet... » Z prof. Piotrem Czauderną, koordynatorem Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezyden... Brudno(s)pis wyborczy: Z mroków PRL-u lider PO » Mieczysław Struk, który zimą 1988 roku od przydziału pokoju z kuchnią uzależniał niejako wybór na st... Agnieszka Trojok: Mieszkańcy mają zyskiwać, a nie tracić na rozwoju mi... » Rozmowa z Agnieszką Trojok, kandydatką do Rady Miasta Gdańska w okręgu nr 3 z listy PiS, pozycja nr ... Kazimierz Koralewski: Czy wyzwolimy się ze zbiorowego syndromu sztokho... » Z Kazimierzem Koralewskim, przewodniczącym Klubu Radnych PiS w Radzi Miasta Gdańska, radnym od 2000 ... Jak oddać głos by go nie zmarnować » Przed nami najważniejsze dla lokalnych ojczyzn wybory. Ich wynik zależy nie tylko od preferencji ucz... Zagadka okólnika czyli jak ubezpieczać w Gdańsku » Według informacji "Gazety Gdańskiej" Andrzej Bojanowski, wówczas zastępca prezydenta Gdańska ds. pol... III Pomorski Konwent Regionalny Osób z Niepełnosprawnościami » W środę, 17 października, na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Prawa i Administracji odbył się III... Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo? » Paweł Adamowicz okłamał opinie publiczną w sprawie 37 tys. akcji firmy budowlanej Robyg. W porannej ... Elżbieta Jachlewska: Lepszy Gdańsk jest możliwy, gdy my sami w to uwie... » Z Elżbietą Jachlewską, ekonomistką, aktywistką społeczną, feministką, jedną z liderek Inicjatywy Fem... Elżbieta Strzelczyk: Będę reprezentować problemy i kłopoty mieszkańców... » Rozmowa z Elżbietą Strzelczyk, kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na radną Gdańska z okręgu nr 5 obe...
Reklama
Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo?
środa, 17 października 2018 21:24
Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo?
Paweł Adamowicz okłamał opinie publiczną w sprawie 37 tys. akcji f ...
Muzaj poprowadził Trefl do wygranej
środa, 17 października 2018 21:39
Muzaj poprowadził Trefl do wygranej
Po ponad dwugodzinnym dreszczowcu Trefl Gdańsk pokonał w ERGO Arena ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

ZPAP - Spore oczekiwania, ale brak współpracy
poniedziałek, 08 października 2018 15:37
ZPAP - Spore oczekiwania, ale brak współpracy
Dobiega końca kolejna czteroletnia kadencja zarządu (2014-2018) Pols ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
wtorek, 11 września 2018 17:40
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
Jubileuszowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci zacznie się w Gd ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

18. Kąpiel Noworoczna Morsów - GALERIA

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 02 stycznia 2012 10:07

altTradycyjnie na plaży w Gdańsku Jelitkowie już po raz osiemnasty odbyła się wspólna noworoczna kąpiel człekokształtnych morsów.


GALERIA


W ocenie prezesa Gdańskiego Klubu Morsów Lecha Szymaniuka, 1 stycznia 2012 roku (niedziela) około godziny 14-ej, kąpało się w Zatoce Gdańskiej ponad 100 morsów z Trójmiasta, Elbląga. Wrocławia, kaszubskiej miejscowości Kowale, a nawet i z Holandii. Jak zapewnił prezes, nie po pierwszej, ale dopiero po dogrzaniu organizmu przy ognisku lub ćwiczeniach gimnastycznych, ta druga kąpiel sprawia, że ma się odczucie, iż woda morska wręcz parzy, a ciało robi się od niej czerwone, jakby od opalającego nas słońca.
alt


Wielu morsów było niepocieszonych, że tej kalendarzowej zimy było zbyt ciepło. Temperatura wody wynosiła plus 2 st. Celsjusza, a powietrza plus 4 st. C.


alt


Kąpało się też dwóch wyrośniętych młodych śmiałków związanych z Urzędem i Radą Miasta Gdańska, asystent prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, a także Piotr Grzelak, radny Platformy Obywatelskiej, z wykształcenia magister socjologii. Obaj niezbyt długo wytrzymali w zimnej wodzie, w pośpiechu wyskakując z niej niemal jak z ukropu.


alt


Jednym ze zwyczajów Morsów są również oryginalne przebrania karnawałowe, dlatego też zostały zorganizowane wybory na najbardziej zaskakujący i oryginalny strój. Decyzją jury, w skład której wchodził wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki, najciekawsze stroje zaprezentowali - mors Jerzy przebrany za pielęgniarkę oraz morsica ubrana w kolorową spódnicę cygańską i wróżąca z kart. Nagrodami dla nich były rejsy promem do Szwecji.


alt


Wśród licznych widzów zgromadzonych na jelitkowskiej plaży największym zainteresowaniem do wspólnych pamiątkowych zdjęć cieszył się król mórz i oceanów Neptun.


alt


Spotkanie noworoczne na plaży, to nie tylko ćwiczenia i lodowata kąpiel. Każdy mógł rozpocząć rok 2012 w sposób aktywny, a przy okazji wygrać sprzęt do nordic walking. Od godziny 12  zaczęła działać wypożyczalnia kijów do NW, dzięki czemu można było wziąć udział w Marszu Morsa.


Warto trenować i doskonalić technikę, ponieważ gdański MOSiR w 2012 roku będzie kontynuował popularny cykl Grand Prix w tej dyscyplinie. Dodatkowo w kalendarzu imprez ośrodka znajduje się maraton nordic walking, czyli marsz na dystansie 42 195 km.


altAtrakcją dla obserwatorów była zabawa przy dźwiękach Gdańskiej Dętej Orkiestry Noworocznej. Ponadto, w programie imprezy znalazły się, organizowane już po raz trzeci, Zimowe Zmagania Strongman o Puchar Morsa. Na plaży w Jelitkowie nie zabrakło oczywiście tradycyjnej, świątecznej choinki. Gdański Klub Morsów powstał 37 lat temu.


alt


Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież