Grzegorz Strzelczyk: Polityczna wojna centralna przeniesie się na samo... » Z Grzegorzem Strzelczykiem, radnym PiS w Radzie Miasta Gdańska i liderem partii w Gdańsku rozmawia A... Na gdańskie podwórko Kacper Płażyński » Kacper Płażyński, absolwent UG, prawnik, menedżer w Enerdze SA, został oficjalnym kandydatem Prawa i... myGdańsk.pl złożyło doniesienie do prokuratury w związku z wypowiedzia... » Andrzej Jaworski i Hubert Grzegorczyk w imieniu Stowarzyszenia myGdańsk.pl złożyli do prokuratury za... Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża: syndykalistyczny bunt » Wolne Związki Zawodowe, twór proletariacki i opozycyjny wobec systemu PRL, państwa w teorii robotnik... Wielka Zbiórka Książek 2018 » Po raz IV Fundacja Zaczytani jest organizatorem Wielkiej Zbiórki Książek dla Dużych i Małych pacjent... 103. rocznica ludobójstwa Ormian » Co roku 24 kwietnia społeczność Ormian na całym świecie obchodzi rocznicę eksterminacji swego narodu... Oświadczenie Portu Gdańsk w sprawie plaży na Stogach » Zarząd Portu Gdańsk wydał oświadczenie w związku z gorącym w ostatnich tygodniach tematem plaży na S... Planeta Energii zaprasza do wspólnej przygody » Ruszyła ósma edycja Planety Energii. Edukacyjny program Grupy Energa przeszedł gruntowne zmiany, aby... Program profilaktyki raka piersi u kobiet » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zaprasza Panie w wieku 50-69 lat (przy określaniu wieku brany jest p... Studium przyjęte, wniosek o poprawkę dotyczącą Stogów też » Na LI sesji Rady Miasta Gdańska zgodnie z przewidywaniami najwięcej emocji wywołało przyjęcie Studiu...
Reklama
Na gdańskie podwórko Kacper Płażyński
czwartek, 26 kwietnia 2018 15:54
Na gdańskie podwórko Kacper Płażyński
Kacper Płażyński, absolwent UG, prawnik, menedżer w Enerdze SA, zo ...
Trefl przegrał dreszczowiec ze Skrą. Finał PlusLigi się oddala
środa, 25 kwietnia 2018 18:02
Trefl przegrał dreszczowiec ze Skrą. Finał PlusLigi się oddala
Trefl przegrał pierwszy mecz półfinału PlusLigi ze Skrą. W ERGO A ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Raz zobaczony rysunek i wszystko wiesz” - prof. Marek Model
czwartek, 19 kwietnia 2018 16:22
„Raz zobaczony rysunek i wszystko wiesz” - prof. Marek Model
Kiedy przed dwoma laty opublikowałem wywiad z prof. Markiem Modelem, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Program ferii z GZSiSS
wtorek, 23 stycznia 2018 22:18
Program ferii z GZSiSS
Od 29 stycznia do 9 lutego w województwie pomorskim dzieci i młodzie ...
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 20:49
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
Siesta Festival po raz kolejny zagości w Gdańsku. Wystąpią gwiazdy ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 02 stycznia 2012 10:07

altTradycyjnie na plaży w Gdańsku Jelitkowie już po raz osiemnasty odbyła się wspólna noworoczna kąpiel człekokształtnych morsów.


GALERIA


W ocenie prezesa Gdańskiego Klubu Morsów Lecha Szymaniuka, 1 stycznia 2012 roku (niedziela) około godziny 14-ej, kąpało się w Zatoce Gdańskiej ponad 100 morsów z Trójmiasta, Elbląga. Wrocławia, kaszubskiej miejscowości Kowale, a nawet i z Holandii. Jak zapewnił prezes, nie po pierwszej, ale dopiero po dogrzaniu organizmu przy ognisku lub ćwiczeniach gimnastycznych, ta druga kąpiel sprawia, że ma się odczucie, iż woda morska wręcz parzy, a ciało robi się od niej czerwone, jakby od opalającego nas słońca.
alt


Wielu morsów było niepocieszonych, że tej kalendarzowej zimy było zbyt ciepło. Temperatura wody wynosiła plus 2 st. Celsjusza, a powietrza plus 4 st. C.


alt


Kąpało się też dwóch wyrośniętych młodych śmiałków związanych z Urzędem i Radą Miasta Gdańska, asystent prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, a także Piotr Grzelak, radny Platformy Obywatelskiej, z wykształcenia magister socjologii. Obaj niezbyt długo wytrzymali w zimnej wodzie, w pośpiechu wyskakując z niej niemal jak z ukropu.


alt


Jednym ze zwyczajów Morsów są również oryginalne przebrania karnawałowe, dlatego też zostały zorganizowane wybory na najbardziej zaskakujący i oryginalny strój. Decyzją jury, w skład której wchodził wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki, najciekawsze stroje zaprezentowali - mors Jerzy przebrany za pielęgniarkę oraz morsica ubrana w kolorową spódnicę cygańską i wróżąca z kart. Nagrodami dla nich były rejsy promem do Szwecji.


alt


Wśród licznych widzów zgromadzonych na jelitkowskiej plaży największym zainteresowaniem do wspólnych pamiątkowych zdjęć cieszył się król mórz i oceanów Neptun.


alt


Spotkanie noworoczne na plaży, to nie tylko ćwiczenia i lodowata kąpiel. Każdy mógł rozpocząć rok 2012 w sposób aktywny, a przy okazji wygrać sprzęt do nordic walking. Od godziny 12  zaczęła działać wypożyczalnia kijów do NW, dzięki czemu można było wziąć udział w Marszu Morsa.


Warto trenować i doskonalić technikę, ponieważ gdański MOSiR w 2012 roku będzie kontynuował popularny cykl Grand Prix w tej dyscyplinie. Dodatkowo w kalendarzu imprez ośrodka znajduje się maraton nordic walking, czyli marsz na dystansie 42 195 km.


altAtrakcją dla obserwatorów była zabawa przy dźwiękach Gdańskiej Dętej Orkiestry Noworocznej. Ponadto, w programie imprezy znalazły się, organizowane już po raz trzeci, Zimowe Zmagania Strongman o Puchar Morsa. Na plaży w Jelitkowie nie zabrakło oczywiście tradycyjnej, świątecznej choinki. Gdański Klub Morsów powstał 37 lat temu.


alt


Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież